Scena Młodych
„Młodzi Wirtuozi”
Koncert pod patronatem:
Wrocław jest pełen młodych talentów! Jedną z misji Filharmonii Uniwersyteckiej jest wspieranie ich rozwoju. Młodzi soliści tego koncertu to laureaci prestiżowych konkursów, od najmłodszych lat przygotowywani do trudnej roli zawodowych artystów. Warto zapamiętać te nazwiska, one stanowią przyszłość polskiej sztuki!
Informacje
Data Koncertu: 02 Sierpnia 2024
Godzina: 19:00
Miejsce: Sala Oratorium Marianum – Uniwersytetu Wrocławskiego
Czas Koncertu: ok. 2x 40 min.
Cena Biletów:
VIP 140 zł (w cenie poczęstunek w przerwie koncertu)
normalny 50 zł
ulgowy 30 zł (studenci i uczniowie)
Wstęp Wolny: Seniorzy i renciści
(Liczba miejsc ograniczona)
Program Koncertu (ok. 2x 40 min):
- Popisowe utwory klasyczne w wykonaniu młodych laureatów z towarzyszeniem pianisty Tomasza Śliwowskiego
Wykonawcy Koncertu:
Diana Viktoria Cel – skrzypce
Marianna Januszko – trąbka
Damian Łapiński – fortepian
Sylwia Ostrowska – śpiew
Helena Bednarska – skrzypce
Franciszek Kaczyński – trąbka
02 Sierpnia 2024
Biografie
Damian Łapiński – Urodził się w 2013 r. we Wrocławiu. Zainteresowanie muzyką zaczął wykazywać w wieku 4 lat. Od tego czasu pobierał nauki śpiewu, a wieku 6 lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Od 2020 r. jest uczniem Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu w klasie fortepianu Katarzyny Kaczorowskiej. Jest laureatem ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych, m.in: I miejsca na VI Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny Online w Trzcianie, V Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny „Młodzi wirtuozi” im. Carla Czernego w Zamościu, XIV Ogólnopolski Konkurs „Mały czy duży wirtuoz” w Warszawie, Międzynarodowy Konkurs im. Moniki Sikorskiej-Wojtachy w Wieliczce, XI Ogólnopolski Konkurs „Zimowe Impresje 2” w Krakowie, XVII Konkurs Młodych Instrumentalistów im. S. Woytowicz w Jaśle, oraz innych nagród Polsce, Niemczech i na Węgrzech. Zdobył V nagrodę na 30 Międzynarodowym Konkursie Pianistyczny im. Fryderyka Chopina dla Dzieci i Młodzieży w Szafarni. W październiku 2022 r. otrzymał stypendium Prezydenta Wrocławia w zakresie twórczości i edukacji artystycznej dla młodych utalentowanych wrocławian. Damian rozwija swoje muzyczne umiejętności również w zakresie śpiewu i tańca w Młodzieżowej Akademii Musicalowej. Od października 2022 r. występuje w Teatrze Muzycznym „Capitol” we PrezydeWrocławiu, wcielając się w rolę Benjiego w spektaklu „Priscilla Królowa Pustyni. Musical”.
Sylwia Ostrowska – To utalentowana dwunastoletnia Wrocławianka. Śpiewu uczy się od 6 roku życia uczęszczając na lekcje grupowe i indywidualne. Obecnie nauczycielami, którzy dbają o rozwój wokalny sa Piotr Jaroński i Anna Rejda. Do jej największych sukcesów zaliczyć można I miejsce na XVIII Przeglądzie Twórczości Zakazanej w PRL-u we Wrocławiu oraz dwukrotnie III nagrodę podczas XI i XII edycji Dolnośląskiego Konkursu Pieśni Artystycznej dla Amatorów organizowanych przez wrocławską Akademie Muzyczną. Poza śpiewem ćwiczy także grę na fortepianie. W wolnym czasie uwielbia malować, rysować i jeździć konno.
Marianna Januszko – Jest uczennicą 7 klasy Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej I stopnia nr 3 we Wrocławiu. Trąbką zainteresowała się w wieku 6 lat i od tamtej pory rozwija swoje umiejętności w grze na tym instrumencie. Marianna jest laureatką wielu międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów muzycznych, m.in. 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Muzycznym OPUS 2023, 1 miejsce w Międzynarodowym Konkursie Trąbkowym „Mały Trębacz” w Trąbkach Wielkich, 2 miejsce w 22. Międzynarodowym Konkursie Interpretacji Muzycznej ProBohemia 2024 w Ostrawie, 1 miejsce w XIX Konkursie Młodych Solistów w Jaworznie, 1 miejsce w XXXI Konfrontacjach Instrumentów Dętych Blaszanych w Oławie, 2 miejsce w XVI Ogólnopolskim Konkursie Instrumentów Dętych JUPITER 2023 w Krakowie, 2 miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie dla Trębaczy w Szczecinie. Od roku 2021 jest także stypendystką Prezydenta Wrocławia. W wolnym czasie rysuje, trenuje siatkówkę, a zimą jeździ na snowboardzie.
Helena Bednarska – Jest uczennicą Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia im. R. Bukowskiego we Wrocławiu. Na skrzypcach gra od 7 roku życia. Doskonaliła umiejętności m.in. pod okiem Marcina Ostrowskiego, Viktora i Michala Kuznetsovów. Miała przyjemność uczestniczyć w kursach skrzypcowych u Stanislava Pronina , skrzypka Filharmoników Berlińskich. Regularnie bierze udział w cyklach koncertów Akademii Małego Artysty (AMA) we Wrocławiu. W ramach Akademii zagrała już ponad 30 koncertów solowych. Od 2022 roku gra w składzie Zespołu Solistów Ricordanza oraz koncertuje w składzie orkiestry Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu m.in. w Filharmonii Berlińskiej oraz na festiwalu muzycznym w Udine we Włoszech. Jako solistka kilkukrotnie występowała z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Zabrzańskiej, wykonując m.in. I koncert skrzypcowy M. Brucha, Symfonię Hiszpańską E.Lalo i Navarrę P. de Sarasate. Jej muzyczne zainteresowania zmierzają w kierunku kameralistyki. Poza muzyką, Hela chętnie spędza czas z przyjaciółmi, rysuje, a w wolnych chwilach oddaje się czytaniu literatury obcojęzycznej.