„Niech żyje Polska”
Koncert dla uczczenia pamięci Kornela Morawieckiego
Partnerzy koncertu:
Data: 11 listopada 2021 godz. 17.00
Miejsce: Sala Koncertowa Radia Wrocław
Ilość Miejsc: zależne od aktualnych przepisów na dzień 11.11.2021
Miejsca: Nienumerowane
Organizator Koncertu:
Fundacja Rozwoju Kultury we Wrocławiu
Partnerzy Koncertu:
Marka Carte D’or
Marka Schöller
Mi-Studio Wrocław
Program koncertu:
Wiesław Małucha – „Polonez dla Niepodległej” – utwór specjalny koncertu na orkiestrę smyczkową – PREMIERA
Wiesław Małucha – „ Ku wolności” – utwór specjalny koncertu na orkiestrę smyczkową i fortepian – PREMIERA
Wiesław Małucha – „ Niech Żyje Polska” – utwór specjalny koncertu na skrzypce solo, fortepian i orkiestrę smyczkową – PREMIERA
Fryderyk Chopin – Koncert fortepianowy f-moll Op. 21
Wykonawcy koncertu:
Viktor Kuznetsov – skrzypce
Gracjan Szymczak – fortepian
Orkiestra smyczkowa Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod kierownictwem artystycznym Viktora Kuznetsova
INFORMACJE O WYKONAWCACH:
Dr hab. Viktor Kuznetsov
Dr Gracjan Szymczak
Wybitny polski pianista młodego pokolenia. Urodził się w 1986 r. we Wrocławiu. Ukończył wrocławską Akademię Muzyczną w klasach: prof. G. Kurzyńskiego (fortepian), prof. L. Grzanki-Urbaniak (wiolonczela) oraz prof. M. Pijarowskiego (dyrygentura) otrzymując dyplom z wyróżnieniem w każdej specjalności. W 2012 r. uzyskał stopień doktora, a w 2019 – stopień doktora habilitowanego sztuk muzycznych. Jest laureatem ponad 40. krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych. Otrzymał m.in.: Nagrodę Specjalną dla pianisty wyróżniającego się muzykalnością na XV Międzynarodowym Konkursie im. F. Chopina w Warszawie (2005); III Nagrodę na Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa 2007); II Nagrodę (pierwszej nie przyznano) na Ogólnopolskim Konkursie Chopinowskim im. Miłosza Magina (Łódź 2007); II Nagrodę na Konkursie Pianistycznym o stypendium fundacji Yamaha (Gdańsk 2008); Grand Prix na XIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. M. Magina (Paryż 2009); nagrodę specjalną na X Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. E. Griega (Oslo 2009); oraz III Nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim (Canberra, Australia 2011). oraz II Nagrodę na XIV Międzynarodowym Konkursie ‘Pietro Argento’ (Gioia del Colle, Włochy 2011). Jako jeden z 7. Polaków brał udział w XVI Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2010). Jest także laureatem kilkudziesięciu ogólnopolskich festiwali muzycznych. Wielokrotnie otrzymał stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Stypendium Prezydenta Wrocławia oraz Stypendium Fundacji Piotra Klera. Nagrywał dla Polskiego Radia oraz TVP. Posiada w swoim dorobku artystycznym 6 solowych płyt CD. Prowadzi ożywioną działalność koncertową – występował w wielu miastach Polski oraz w Niemczech, Szkocji, Norwegii, Czechach, Austrii, Francji, Włoszech, Turcji, Szwecji, Chinach oraz Australii. W roku 2012 rozpoczął pracę na swojej macierzystej uczelni, na której od 2015 roku zatrudniony jest na stanowisku adiunkta, a od 2020 pełni funkcję prodziekana Wydziału Instrumentalnego. Jako pedagog często zapraszany jest do prowadzenia kursów pianistycznych, a także do zasiadania w jury w konkursach pianistycznych. W 2019 roku został odznaczony brązowym krzyżem zasługi.
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Uniwersyteckiej we Wrocławiu pod kierownictwem artystycznym Viktora Kuznetsova
Orkiestra Smyczkowa Filharmonii Uniwersyteckiej pod tą nazwą występije od 2019 roku.Występujowała we Wrocławiu i innych miastach, ciesząc się uznaniem publiczności i krytyki muzycznej. Dyrektorem Artystycznym Orkiestry Symfonicznej jest Viktor Kuznetsov, laureat Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H. Wieniawskiego w Polsce w 1986 r i laureate Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. N. Paganiniego w Genui w 1987 r. Trzonem rkiestry jest Zespół Solistów „Ricordanza” Filharmonii Uniwersyteckiej złożony przez Viktora Kuznetsova, którego skład uzupełniany jest w zależności od wymagań koncertu o dodatkowych muzyków z polskich i zagranicznych.
SALA KONCERTOWA RADIA WROCŁAW:
Sala Koncertowa Radia Wrocław jest jedną z największych pracowni radiowych w Polsce. Na powierzchni 600 m2 mieści się pełen zespół muzyków oraz chór. Budowę Sali przeprowadzono w burzliwych latach 1939-1942. Ze względu na brak miejsc siedzących w ciągu kilku pierwszych lat publiczność Sali Koncertowej Radia Wrocław musiała podziwiać występy sceniczne na stojąco. Jakiś czas później Sala Koncertowa we Wrocławiu doczekała się upragnionej widowni na 500 osób. Doskonała akustyka oraz profesjonalne wyposażenie muzyczne wyróżniają Salę na tle innych obiektów.